A spánielek ápolása és gondozása


Szõrzetápolás

A cocker egyik ékessége a gyönyörû, hosszú szõrzete. Ez viszont rendszeres ápolásra szorul, ha meg akarjuk tartani tetszetõsségét. Személy szerint nem ajánlanám a nyírást, mivel egyes egyedeknél ez tönkreteheti, gyapjassá teheti a bundát (kivéve speciális eseteket; pl öreg kor, betegség, stb). Kiállításra szánt spánielünket pedig tilos is megnyírni.
Az ápolást már fiatalon el kell kezdeni. A rendszeres fésülés az elhalt szõrszálak eltávolítását is segíti. Ez fõleg a szõrváltáskor (8-9 hónapos kor körül) lehet igen hasznos, mivel ilyenkor rengeteg piheszerûún. kölyökszõr hullik ki, ami borzasztóan tapad mindenhez. Saját tapasztalat!!! A szõnyegbõl szinte kiszedhetetlen! A pihék eltávolításának legjobb módja, ha „felgumizunk” egy sûrû fogú fésût. Ezt úgy tehetjük meg, ha elvágunk egy „befõttesgumit”, az egyik végét hozzákötjük az elsõ foghoz, majd „szlalomozva” befûzzük a fogak közé. A másik végét rögzítsük az utolsó foghoz.
A fekete színû egyedeknél a teljes felnõttkori szõrváltás elõtt a szõrszálak barnásvörösre színezõdhetnek. Ettõl ne ijedjünk meg, mikor kicserélõdik a bunda, ez meg fog szûnni.

A tulajdonosnak szüksége lesz:
? Sûrûfogú fésû
? Ritkafogú fésû
? "Uszkárkefe"
? Sörtekefe (legjobb a disznósörte)
? Bontófésû
? Gumiujj
? Olló
? Ritkítóolló
? Fültisztító folyadék
? Szemtisztító folyadék (a tiszta víz, vagy a kamillatea is jó)
? Sampon
? Kondicionáló balzsam (nem kötelezõ)
? Filcbontó folyadék (az esetleges gubancokhoz)
? Szárazsampon (nem kötelezõ)
? Nyírógép (nem kötelezõ)

Trimmelés:
A cockert trimmelik, azaz az elhalt szõröket kitépkedik. Ne ijedjünk meg, ha jól csinálják, akkor egyáltalán nem fájdalmas. Legjobb gumiujjakkal végezni, amit állatkereskedésekben, irodaszer boltokban szerezhetünk be, de nálam jól bevált a levágott gumikesztyu is. A trimmelést a hüvelyk-és mutatóujjunkkal végezzük. 6-8 hetente lehet rá szükség. Így fenntartható kutyánk ápolt és rendezett külseje. A kezdõ gazdiknak azt tanácsolom, hogy elõször keressenek fel egy spánielhez értõ kutyakozmetikust, aki megmutatja, hogyan kell szakszerûen trimmelni. Természetesen én is szívesen adok ebben is tanácsot.
A fülek tûzésénél, a faroknál és a tappancson ajánlott ollóval (még jobb ritkítóollóval) rövidíteni a szort. A fülek belsõ felét is tisztítsuk meg a szõrtõl. Ez elõsegíti a szellõzést, amivel megelõzhetõ annak bepállása, begyulladása. Emellett így sokkal szebben simulnak a fejhez. A zászlót és a szoknyát lehetõség szerint ne vágjuk le! Ezt a fajtastandard (fajtaleírás) is elõírja!
A mancsokról, a talpról és az ujjak közül viszont ajánlott. A beleragadó piszoktól ugyanis begubancolódhat, ami a fertõzések melegágya lehet. A fülek felsõ 1/3-át és a nyak elülso részét nyírógéppel is meg lehet nyírni, de itt is jobb ritkítóollót használni.

Fürdetés:
Egy nehéz kérdés! Milyen idõközönként szabad fürdetni a kutyát?! Ezen már sokan és sokat vitatkoztak. Én azt tapasztaltam, hogy ha megfelelõés kíméletes samponnal végezzük, akkor semmi baja nem lesz a gyakoribb fürösztéstõl. Ehhez viszont tényleg minõségi sampon szükséges. Ez nem azt jelenti, hogy a legdrágábbat kell megvennünk. Nagyon jók a különbözõ újrazsírozó, nercolajos, tápláló samponok. Én használtam már "embersampont" is és még mindig van szõr a kutyán, ám mégis jobb ezeket kerülni.
Elõfordulhat, hogy kutyánk korpás, ilyenkor ajánlott valamilyen korpásodás elleni szert használni. Nálunk bevált a patikákban kapható kénes sampon. (érdekes, hogy vettem neki méregdrága korpásodás elleni kutyasampont, amitõl még korpásabb lett!!!)
Ha nem szeretnénk sokszor kádba dugni a kutyát, akkor hasznos segítség lehet a szárazsampon. A kiállításra is magunkkal vihetjük, és kitisztíthatjuk vele a szõrt, ha esetleg bepiszkolódik. Ezt a felhajtott szõrre kell szórni, majd alaposan kikefélni.
Ha kölyökkutyánk van, akkor nála használhatunk kíméletes kölyöksampont (Esetleg babasampont. Ez a felnõtt kutyáknál is jó a fej tisztításához.).
A fürdetés menete:
? Elsõ lépés a szõr átfésülése, az esetleges csomók kibontása. Ha a kutya bundája gubancos, filces, azt a fürdetés még rosszabbá teszi.
? Mikor végre, hosszas üldözés után megfogtuk ebünket, tegyük be a kádba, vagy az arra kijelölt fürdetõeszközbe (mosógép nem ajánlott).
? Alaposan (bõrig) nedvesítsük be a bundát langyos vízzel.
? A felhígított sampont egyenletesen oszlassuk el a szõrön.
? Dörzsöljük bele, amíg rendesen fel nem habzik.
? Addig öblítsük tiszta, langyos vízzel, amíg az összes sampont ki nem mostuk.
? Ezután tehetünk rá kondicionáló balzsamot is. Ettõl simább, csillogóbb és rendezettebb lesz a szõr. Fontos, hogy ezt is öblítsük ki.
? Nyomkodjuk ki a vizet a bundából, aztán alaposan, de kíméletesen dörzsöljük át egy törölközõvel.
? Én hajszárítóval szoktam megszárítani õket. Ha kicsi koruktól hozzászoktatjuk, általában nem szokott gond lenni vele. Hidegebb idõben ajánlott a száradás után is 1-2 óráig bent tartani, nehogy bekorpásodjon a bõrük.

Egészségvédelem

Házipatika
? Lázmérõ (a kutya hõmérséklete végbélben mérve 37.5-38.5)
? Fertõtlenítõ
? Vérzéscsillapító
? Kötözõpólya
? Csipesz
? Olló
? Steril vatta
? Gézlap
? Kullancsfogó
? Szemcsepp
? Széntabletta (legjobb a gesztenyeörlemény)
? Fecskendõ
? Calcimusc ampulla
? Féreghajtó
? Külsõ élosködõk elleni szer
? Fültisztító folyadék

Az állatorvos
A kutya megvétele után ajánlatos felkeresni egy állatorvost és megbeszélni vele a további teendõinket (oltások, féreghajtás). A rendelõben mindig nyugtatgassuk kutyánkat, a látogatást követõen pedig adjunk neki valami finomságot, hogy az állatorvoshoz kellemes emlékeket kössön.

Külsõ-és belsõélosködõk
Belsõ élõsködõk:
A kutyában számos bélféreg található. Néhányuk az emberre is veszélyes lehet, ezért ajánlatos a kutyát rendszeresen, akár negyedévente féregteleníteni széles spektrumú féreghajtóval.
Nálam a kicsik 2-4-6-8 hetes korukban kapnak kifejezetten kölyköknek készült készítményt. Az állatorvos vagy az állatpatikus is adhat tanácsot a kutyus késõbbi féregtelenítésére. Mindig bizonyosodjunk meg, hogy a kicsit féregtelenítették-e! Jó tanács!!!

Külsõ élõsködõk:
Egyáltalán nem igaz, hogy néhány bolha természetes. Ráadásul csípésükkel ingerlik a kutyát, és akár allergiát is okozhat. Ne felejtsük el, hogy a bolha nem a kutyán fejlõdik ki. A bolhapeték a kutya környezetében szétszóródva alakulnak át kifejlett állapotba, ezért nem elég csak a kutyát megszabadítani tõlük. Az eb lakóhelyét is "fertõtleníteni" kell. Erre alkalmasak a különbözõ élõsködõirtó spray-k, permetek és porok. (elõtte nézzük meg, hogy lehet-e bútorszövetre, szõnyegre fújni).
Nem igazán ajánlom a bolhairtó sampont. Nem 100%-os az eredményességük, ráadásul utána ugyanúgy visszafertõzõdnek.
A bolhanyakörvvel sem voltam teljesem megelégedve. Nálunk pl. lerágták egymásról, viszont jól beváltak a forgalomban kapható, bõrre csepegtethetõ ún. spot on cseppek (Ex-spot- 2 hetes kortól, Frontline- 3 hónapos kortól). Ezek általában nem csak a bolhák, de a kullancsok és egyéb paraziták ellen is védelmet nyújtanak 1-3 hónapig.

Védõoltások
Legjobb, ha a kiskutya 8 hetesen kerül az új gazdájához. Ekkorra 1 vagy 2 védooltással kell rendelkeznie. A továbbiakban az állatorvos felvilágosítást fog adni, hogy milyen idõközönként vigyük oltásra a kicsit.
Ajánlatos évente emlékeztetõ oltást adatni a felnõtt kutyáknak is.
Figyelem! Magyarországon kötelezõ évente egyszer veszettség ellen oltatni a kutyákat!

Hasmenés, hányás
Ilyenkor érdemes diétára fogni a kis beteget. Fontos, hogy pótoljuk az elvesztett folyadékot. Ha másnapra sem szûnik meg, akkor forduljunk állatorvoshoz. Ezek a tünetek sok betegégnél elõfordulhatnak, ezért ne vegyük félvállról.
Ha a kutyának véres a széklete, akkor azonnal vigyük orvoshoz!

Sérülések
Sebek: fontos, hogy fertõtlenítsük le. Olyan szert használjunk, amit közvetlenül a sebbe is lehet tenni. Ha nem akar elállni a vérzés, tegyünk rá vérzéscsillapítót. A vatta használata kerülendõ, mivel az a sebbe ragadhat.
Autóbaleset: ilyenkor a legfontosabb, hogy a kutya minél elõbb orvoshoz kerüljön! Sokszor nincs is külsõ sérülés, ám az esetleges belsõ vérzések veszélyeztethetik a kutya életét. Fontos a kíméletes szállítás.Minden betegségnél, sérülésnél érvényes, hogy jobb, ha megnézetjük az orvossal is.

Aranyszabály, hogy inkább 1000x "fölöslegesen" vigyük el állatorvoshoz, mint hogy valami komolyabb baj legyen!!!

Fültiszítás:
A cocker nagy, lelógó szõrös füle könnyen begyulladhat, ezért nagy hangsúlyt kell fordítani a tisztántartására. Sose nyúljunk fültisztító pálcával a hallójáratba.
Kapható már a fülbe csepegtetendõ folyadék, amit bele kell dörzsölni, majd egy tiszta ruhával el lehet távolítani a kioldott piszokkal együtt. Már említettem, hogy ajánlott levágni a fül belsõ felérõl a szõrt, hogy az jobban szellõzzön.
Ha kirándulni megyünk a kutyával, utána mindig nézzük át, hogy nem került-e toklász a fülre/be.
Ha spánielünk nagyon vakarja a fülét, és félrefordítva tartja a fejét, nézessük meg az állatorvossal, hogy nincs-e begyulladva, vagy nincsenek-e benne élõsködõk.

Szemek:
A spániel hajlamos a különbözõ szembetegségekre. Elõfordulhatnak különbözõörökletes rendellenességek, de egyszerû gyulladások, fertõzések is.
A kutya szemébõl egy nedves gézdarabbal vagy ronggyal távolítsuk el a csipát. A vatta nem ajánlott, mivel ennek szálai belemehetnek az állat szemébe. Kisebb gyulladást enyhe kamillateás oldattal kezelhetünk.
Ha nagyon váladékozik, és be van pirosodva, akkor jobb, ha elvisszük az orvoshoz, aki felír neki valamilyen cseppet.

Szájápolás:
Sokan panaszkodnak, hogy a kutyájuknak kellemetlen szagú a lehelete. Ezt a fogkõ is okozhatja, ami megelõzhetõ a megfelelõ szájhigiéniával. Fontos, hogy kutyánknak lehetõsége legyen valamilyen kemény dolgot rágcsálnia. Ez egyrészt tisztítja, másrészt erõsebbé teszi a fogazatot. Fõleg olyankor van rá nagy szükség, ha puhább táplálékkal (konzerv, fõtt étel) etetjük.
Vehetünk speciális kialakítású "fogmosó" csontot, de a csont alakú préselt bõr is megteszi. Ha már házilag nem tudjuk eltávolítani a fogkövet, akkor forduljunk az orvoshoz.

Bûzmirigy:
Ezzel hagy hátra a kutya egyéni szagnyomokat. A végbél két oldalán találhatóak. Tartalmuk székeléskor a székletre tapad. Ha kimeneti nyílásuk valami miatt eltömõdik, akkor ez ingerli a kutyát. Fenekét a talajhoz dörzsöli ("szánkázik"). Ebben az esetben a bûzmirigyét ki kell tisztítani, tartalmát ki kell nyomni.
Legjobb, ha legalább elõször az állatorvossal végeztetjük el, mivel a szakszerûtlen nyomkodással csak ronthatunk a helyzeten.
FONTOS! A szánkázás nem csak a mirigyelzáródás jele lehet! Okozhatja bélférgesség is, ezért ajánlatos elõször féregtelenítést végezni.

Karmok:
Ha a kutya eleget futkározik kemény talajon, s ezzel lekoptatja körmeit, akkor viszonylag kevés gond van vele, de ha túlságosan hosszúra nõtt, akkor le kell vágni.
Kapható speciális kutyakarom vágó. Vigyázzunk, csak az elhalt részt távolítsuk el. Ha mégis belevágunk az "elevenjébe" akkor tegyünk rá jeget, vagy vérzéscsillapítót. Sok állatorvos és kutyakozmetikus is vállal körömkurtítást.

- Mátyus Ildikó -