Az angol cocker spániel eredete

 

Vadászeb, a család szeme-fénye, a kiállítások sztárja, mentőkutya, „drogelhárító”, agilitybajnok és még nagyon sok más… ez az angol cocker! De lássuk, honnan is származik, s mitől is cocker a cocker.

Az angol cocker spániel napjaink egyik legismertebb és legkedveltebb fajtája. Tetszetős külleme, jó természete és viszonylag kis mérete igazi családi kutyává tette, de sokan nem tudják, hogy a spániel eredendően vadászkutya. Emellett az élet számos területén kitűnően megállják a helyüket. Eredete a múlt homályába vész, ám tény, hogy már Nagy Sándor apjának uralkodása idejéből is találtak olyan érméket, melyek spánielt ábrázolnak. A ma ismert spánielek ősei a keresztes lovagokkal jutottak a szigetországba keletről. Ők honosították meg a madarászkodást, ami a spániel fő foglalkozása volt.
A spániel szó eredete vitatott. Egyesek szerint Spanyolországra utal, mások szerint a föníciai "span" (nyúl) szóból ered. A cocker szó eredete már nyilvánvalóbb. Az angol woodcock (erdei szalonka) szóból alakult. Cocker=szalonkázó. Régebben cocking spánielnek is hívták.
Van Dyke szívesen ábrázolta a kis spánieleket. Az irodalomban a XII. században említik először (Chaucer, Gaston de Foix). Shakesreare Szentivánéji álom című művében, 1594-ben utalt a spánielre. I. Erzsébet háziorvosa, Dr. Caius 1570-ben már két csoportba sorolja őket; a nagyobbakkal madarakra vadásztak, a kisebbeket (Comfortor-okat) pedig házikedvencként tartották. II. Károly nagyon szerette ezeket a kicsiny kutyákat, a cavalier (Cavalier King Charles) fajtának ő lett a névadója. A fajtát japán chinekkel keresztezték, amiket Károly portugál származású felesége kapott ajándékba portugál misszionáriusoktól, hogy gazdagabb színválasztékot kapjanak. (például a Blenheim; vörös-fehér színváltozat)
A cockert 1892-ben ismerte el az Angol Kennel Klub önálló fajtaként. Akkoriban még keresztezték a különböző típusú munkaspánieleket. Az első cockerként regisztrált kutya 1879 júniusában született. Ő volt Ch Obo, egy fekete kan. Apja Frank, a black and tan sussex spániel, anyja pedig Vénusz, egy fekete-fehér field spániel volt. Ő és utódai az elkövetkező két évtized majd' minden pedigréjében megtalálhatók voltak. A XX. Század közepétől kezdték külön választani a kisebb és nagyobb spánieleket. A 11kg nál nagyobbakat field, az ennél kisebbeket pedig cockernek minősítették. Sajnos ez a megkötés sokat rontott a fajtán, mivel akkoriban a bírálat előtt lemérték a kutyákat, s amelyik átlépte a határt, azt kizárták. Szerencsére ezt később eltörölték. Itt megemlíteném az angol cocker "kistestvérét", az amerikai cockert. Ezt a fajtát a cockerből tenyésztették ki. Alapítója Obo II. volt. Az ő anyja, Chloe II., Ch Obo lánya volt. Mostanra a két fajta teljesen elvált egymástól. Mindkét fajta kialakításában fontos szerepe volt James Farrow-nak, aki az 1902-ben alakult Cocker Spániel Klub egyik alapítója volt.
Fontosabb kennelek régen és most: of Ware, Falconers, Colinwood, Thornfalcon, Crosbein, Bitcon, Bournehouse, Styvechale, Qzaine, Peasemore, Okell, Craigleith, Matterhorn, Scolys, Weirdene, Lochdene, Classicway, Merryworth, Oxshott, Normanview, Cilleine, Tarling, Broomleaf, Treetops, Lochranza, Sixshot, Misbourne, Kavora, Astrawin, Kenavon, Olanza, Canigou, Quettadene, Sorbrook, Helenwood,
Néhány kennel Magyarországról: Pollux, Vaskútligeti, von Pannon, Dombvidék-Hegyi, Nádligeti-Vadász, Black Mirage, Füzberki, Athina's Product, of Little True Friend, Macambó, Rizi-Bizi, Dollywood, Royal-Friend, Bár-Dunai, Hungaryan Beauty, Sorcery's, stb.

 

Egyéb ismertebb spánielfajták:

Amerikai cocker spániel
Angol springer spániel
Welsh springer spániel
Clumber spániel
Sussex spániel
Field spániel
Ír vízispániel
Amerikai vízispániel

 

- Mátyus Ildikó -